| Brand: | Celkon |
| Model: | 2GB Xpress |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.5 inches, 57.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum 7731 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Dimensions: | 133.5 x 66.5 x 10.1 mm (5.26 x 2.62 x 0.40 in) |
| Weight: | 134 g (4.73 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |