| Brand: | CELKON |
| Model: | 2GB Star |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 480 x 800 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731G |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.1 mm |
| Weight: | 134 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Gold, White, Gray |