| Brand: | Cat |
| Model: | S61 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 16 MP, PDAF, FLIR thermal camera (Lepton module) |
| Main Features: | Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC4 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 508 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 163 x 78 x 13 mm (6.42 x 3.07 x 0.51 in) |
| Weight: | 250 g (8.82 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 3m for 60 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | · Nano-SIM (South Africa only)· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, indoor air quality sensor |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~972 USD |