| Brand: | Cat |
| Model: | S60 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | a-Si AHVA |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 13 MP, AF, FLIR thermal camera (Lepton module) |
| Main Features: | Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 147.9 x 73.4 x 12.7 mm (5.82 x 2.89 x 0.5 in) |
| Weight: | 223 g (7.87 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 5m for 60 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | · Nano-SIM (South Africa only)· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~702 USD |