| Brand: | Cat |
| Model: | S52 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.65 inches, 82.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~285 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSD |
| Os: | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10 |
| Dimensions: | 158.1 x 76.6 x 9.7 mm (6.22 x 3.02 x 0.38 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 35 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~475 USD |