| Brand: | Cat |
| Model: | S50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2630 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quadcore 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 144.5 x 77 x 12.7 mm (5.69 x 3.03 x 0.5 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 1.2m |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Forest, Slate |
| Usd: | ~497 USD |