| Brand: | Cat |
| Model: | S42 H Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Body | |
| Dimensions: | 161.3 x 77.2 x 12.7 mm (6.35 x 3.04 x 0.5 in) |
| Weight: | 220g (7.76 oz) |
| Display | |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1440 pi x els, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), PDAF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 4200 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |