| Brand: | Cat |
| Model: | S42 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), PDAF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6761D Helio A20 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, planned upgrade to Android 11 |
| Dimensions: | 161.4 x 77.3 x 12.7 mm (6.35 x 3.04 x 0.5 in) |
| Weight: | 220 g (7.76 oz) |
| Build: | IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 35 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~324 USD |