| Brand: | Cat |
| Model: | S41 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 152 x 75 x 12.9 mm (5.98 x 2.95 x 0.51 in) |
| Weight: | 218 g (7.69 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 60 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~486 USD |