| Brand: | Cat |
| Model: | S40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@60fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@60fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 304 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 144.9 x 74.1 x 12.5 mm (5.70 x 2.92 x 0.49 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~475 USD |