| Brand: | Cat |
| Model: | S22 Flip |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 119.4 x 61 x 23 mm (4.70 x 2.40 x 0.91 in) |
| Weight: | 224 g (7.90 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 35 min) MIL-STD-810H compliant Drop resistant up to 1.8m |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |