| Brand: | Cat |
| Model: | B35 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Scratch-proof glass |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) |
| Gpu: | Adreno 304 |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | KaiOS 2.5.1 |
| Dimensions: | 138 x 60 x 14 mm (5.43 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.2m for 35 min) MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 1.8m Flashlight |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |