| Brand: | Cat |
| Model: | B30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 144 x 176 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Scratch-proof glass |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum 7701 |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 118 x 54 x 16 mm (4.65 x 2.13 x 0.63 in) |
| Weight: | 101 g (3.56 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 1.8m Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |