| Brand: | Cat |
| Model: | B25 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6235 |
| Cpu: | 208 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 125 x 57 x 22 mm (4.92 x 2.24 x 0.87 in) |
| Weight: | 161 g (5.68 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |