| Brand: | Cat |
| Model: | B15 Q |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 125 x 69.5 x 15 mm (4.92 x 2.74 x 0.59 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 1.8m |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~346 USD |