| Brand: | Cat |
| Model: | B100 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6276W |
| Cpu: | 411 MHz |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 123 x 56 x 17.5 mm (4.84 x 2.20 x 0.69 in) |
| Weight: | 136 g (4.80 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 1.8m |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |