| Brand: | BQ |
| Model: | Santiago |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1100.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC6820 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Memory | |
| Ram: | 0.3GB |
| Storage: | 0.5GB |
| Os: | Android 2.3 Gingerbread |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 11.6 mm |
| Weight: | 152 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Pink, Orange, Purple, Green, Blue, White |