| Brand: | BQ |
| Model: | Light Plus |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 600 x 1024 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2400.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | SC7731C |
| Gpu: | Mali-400 MP |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 11.2 mm |
| Weight: | 278 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Red, Black |