| Brand: | BQ |
| Model: | Exion Plus |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 8" |
| Resolution: | 800 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | UniSoc SC9863A |
| Gpu: | IMG 8322 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10 mm |
| Weight: | 350 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black, Blue, Red, Grey, Green |