| Brand: | BQ |
| Model: | Edison 3 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 10.1" |
| Resolution: | 1280 x 800 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 7000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Cortex A7 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.7 mm |
| Weight: | 619 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |