| Brand: | bq |
| Model: | Aquaris X2 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.65 inches, 82.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~427 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.29µm, dual pixel PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC4 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 512 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), Android One |
| Dimensions: | 150.7 x 72.3 x 8.4 mm (5.93 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Glaze White, Deep Silver |
| Usd: | ~421 USD |