| Brand: | bq |
| Model: | Aquaris X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Dinorex glass |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@60fps |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 146.5 x 72.7 x 7.9 mm (5.77 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight: | 153 g (5.40 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Mineral Black, Pearl Rose |
| Usd: | ~313 USD |