| Brand: | bq |
| Model: | Aquaris M10 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7280 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8163B |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 246 x 171 x 8.2 mm (9.69 x 6.73 x 0.32 in) |
| Weight: | 470 g (1.04 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~248 USD |