| Brand: | bq |
| Model: | Aquaris E5s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Dragontrail Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@60fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2850 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916T Snapdragon 412 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 143.2 x 72.2 x 8.7 mm (5.64 x 2.84 x 0.34 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~227 USD |