| Brand: | Bluboo |
| Model: | Xfire 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 5 MP, Unknow, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 2 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 2150mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A7 1.3 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Os: | Android 5.0 Lollipop |
| Os Version: | 5.0 |
| Dimensions: | 142.0 x 70.0 x 7.6 mm |
| Weight: | 135 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 2.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / |
| Colors: | Black, White, Gold, Rose-gold |