| Brand: | BLUBOO |
| Model: | S8A |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3450.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.4 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gold, Black |