| Brand: | Bluboo |
| Model: | S8 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.0 inches HD+ |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.0 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 13MP+3MP / 5MP |
| Main Video: | 1080@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with f/2.8 Aperture, CMOS Sensor, Interpolated resolution 8 Megapixels |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Cpu: | Octa-Core 4 x 1.5GHz ARM Cortex-A53+ 4 x 1.0GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 650 MHz, 2-Cores |
| Ram: | Memory: 4GB, 833MHz |
| Storage: | Internal Storage: 64GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | 360 OS (Android 7.0 Nougat) |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 149.5 mm x 70.6 mm x 8.4 mm |
| Weight: | 192 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes with Hybrid Dual SIM support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Type-C USB v2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Fingerprint Geomagnetic |