| Brand: | Blu |
| Model: | Win JR |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | 125 x 64 x 10.6 mm (4.92 x 2.52 x 0.42 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Neon Orange, Neon Green, Neon Yellow, White |