| Brand: | BLU |
| Model: | BLU Vivo XI Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels |
| Technology: | 6.2 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 15.93 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3050 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A73, 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | ARM Mali-G72 MP3, 800 MHz, Cores: 3 |
| Ram: | 4 GB, 6 GB, 1800 MHz |
| Storage: | 64 GB, 128 GB |
| Expandable: | External Memory Support up to 64GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 75.5 x 155 x 7.8 mm |
| Weight: | 199 g |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint Iris sensor |