| Brand: | Blu |
| Model: | Vivo X5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 153 x 73.4 x 9.1 mm (6.02 x 2.89 x 0.36 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |