| Brand: | Blu |
| Model: | Vivo X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, 1/3.1", 1.12µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm 8 MP, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4010 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 160 x 76.8 x 8.2 mm (6.30 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~281 USD |