| Brand: | Blu |
| Model: | Vida1 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | CIF |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 96.8 x 41 x 13.5 mm (3.81 x 1.61 x 0.53 in) |
| Weight: | 87 g (3.07 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Silver, Red, Grey |