| Brand: | Blu |
| Model: | Touchbook G7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop) |
| Dimensions: | 197.2 x 107 x 8.9 mm (7.76 x 4.21 x 0.35 in) |
| Weight: | 298 g (10.51 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Gold, Grey |