| Brand: | Blu |
| Model: | Touch Book 9.7 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 9.7 inches, 291.4 cm2 |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Rockchip 3066 |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 238 x 185 x 10 mm (9.37 x 7.28 x 0.39 in) |
| Weight: | 430 g (15.17 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~194 USD |