| Brand: | Blu |
| Model: | Touch Book 7.0 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 7.0 inches, 139.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 197 x 120 x 13 mm (7.76 x 4.72 x 0.51 in) |
| Weight: | 388 g (13.69 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~76 USD |