| Brand: | Blu |
| Model: | Touch Book 7.0 Lite |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 7.0 inches, 139.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 194 x 120 x 10 mm (7.64 x 4.72 x 0.39 in) |
| Weight: | 340 g (11.99 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Nfc: | No |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~76 USD |