| Brand: | Blu |
| Model: | Touch |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 3.2 inches |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 56 x 12.5 mm (4.29 x 2.20 x 0.49 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Pink, Silver, Orange, Green |