| Brand: | Blu |
| Model: | Texting 2 GO |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 53 x 14 mm (4.25 x 2.09 x 0.55 in) |
| Weight: | 104 g (3.67 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Red |