| Brand: | Blu |
| Model: | Tank Xtreme 2.4 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 129 x 58.7 x 14.4 mm (5.08 x 2.31 x 0.57 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Dual SIM, (Micro-SIM) |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue, Red |