| Brand: | Blu |
| Model: | Tank Xtreme |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 153.6 x 71.8 x 10.2 mm (6.05 x 2.83 x 0.40 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |