| Brand: | Blu |
| Model: | Tango |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 98.7 x 55 x 13 mm (3.89 x 2.17 x 0.51 in) |
| Weight: | 94 g (3.32 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black, White, Red |
| Usd: | ~108 USD |