| Brand: | Blu |
| Model: | Swing |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~159 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 560 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 84 x 42 x 17.5 mm (3.31 x 1.65 x 0.69 in) |
| Weight: | 47 g (1.66 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |