| Brand: | Blu |
| Model: | Studio X5 Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~188 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP Secondary unspecified camera |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 164.7 x 76 x 8.9 mm (6.48 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Green, Bronze, Black, Blue |
| Usd: | ~54 USD |