| Brand: | Blu |
| Model: | Studio X10 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Body | |
| Dimensions: | 146 x 72.3 x 9 mm (5.75 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight: | 167g (5.89 oz) |
| Display | |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 960 pi x els, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 2550 mAh |
| Type: | Li-Ion |