| Brand: | Blu |
| Model: | Studio X10+ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2550 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 146 x 72.3 x 9 mm (5.75 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight: | 167 g (5.89 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Blue, Green, Red |
| Usd: | ~54 USD |