| Brand: | Blu |
| Model: | Studio Mini LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 137.1 x 67.4 x 10 mm (5.40 x 2.65 x 0.39 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Blue, Grey, Orange, Pink, Yellow |