| Brand: | Blu |
| Model: | Studio C Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.7 inches, 62.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 138 x 71.5 x 9.5 mm (5.43 x 2.81 x 0.37 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Orange, Pink, White, Yellow |