| Brand: | Blu |
| Model: | Studio 7.0 LTE |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 7.0 inches, 135.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 190 x 99.8 x 8.5 mm (7.48 x 3.93 x 0.33 in) |
| Weight: | 266 g (9.38 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Grey, White, Gold, Blue |