| Brand: | Blu |
| Model: | Studio 5.5 C |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 in |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Capacity: | 2820mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 512 MB |
| Expandable: | microSD, up to 64 GB |
| Os: | Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Os Version: | 4.4 |
| Dimensions: | 155 x 79 x 9.9 mm |
| Weight: | 178 g |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Blue |