| Brand: | Blu |
| Model: | Studio 5.3 S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.3 inches, 77.4 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 203 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 153 x 78 x 9.2 mm (6.02 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~140 USD |